ماه رمضان
جهش تولید
امروز : پنجشنبه 02 اردیبهشت 1400
  • 1398/01/20 - 11:33
  • 694
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

نوآوری ایرانی پایش سلامت بدن را سرعت بخشید

به تازگی گروهی از محققان ایرانی موفق به ساخت یک اسکنر شده‌اند که قادر است در کمتر از 1 دقیقه اسکن سه بعدی بدن را انجام دهد.

به تازگی گروهی از محققان ایرانی موفق به ساخت یک اسکنر شده‌اند که قادر است در کمتر از 1 دقیقه اسکن سه بعدی بدن را انجام دهد.

 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، آسمان و زمین پدید آمد. انسان آفریده شد. از همان روزگاران نیز خلاقیت در حیات بشر نقش خود را به خوبی ایفا کرد. حتی یکی از نام های نیک خداوند مبدع است. در قرآن نیز بارها به موضوع خلاقیت و ابتکار اشاره شده است که می توان به ابتکار حضرت یوسف (ع) در ذخیره سازی غلات از طریق حفظ آن در شلتوک و افزایش ماندگاری و تامین امنیت غذایی اشاره کرد. 

 

سال ها از پس هم گذشت. افراد مختلف با خلاقیت خود تحول را به زندگی انسان ها هدیه دادند. جرقه هایی زده شد و همچون لامپ روشنی بخش شب و روز مردمان شد. افراد خلاق را باید از تاثیرگذارترین ها در جامعه بدانیم که با اختراعات خود دنیا را تغییر دادند. این مسیر با حضور افراد نوآور و خلاق در جامعه هر قرن، سال و ماه ادامه داشته و دارد. در حال حاضر نیز استارتاپ ها طلیعه دار این مسیر شده اند و با فناورانه های نوآور خود رفاه را برای زندگی عموم به ارمغان می آورند. 

 

در بسیاری مواقع با چاشنی خلاقیت و نوآوری محصولاتی تولید شده که در یک نگاه شگفتی آفرین است. البته در این روزها محصولات نوآورانه با چنان سرعتی بر بازار می تازند که گاهی در مقطع زمانی کوتاه تولد چندین محصول نوآورانه به دنیای انسان ها جشن گرفته می شود. 

 

در سال های اخیر فعالیت استارتاپ ها در ایران نیز با سرعت رو به رشد است. به تازگی گروهی از محققان ایرانی موفق به ساخت یک اسکنر شده اند که قادر است در کمتر از 1 دقیقه اسکن سه بعدی بدن را انجام دهد. این دستگاه که در حوزه پایش سلامت بدن کاربرد دارد توسط یک استارتاپ طراحی و ساخته شد. 

 

نحوه استفاده از آن نیز بسیار ساده است. کافی است فرد چند ثانیه بدون حرکت بر روی صفحه ای گردان بایستد تا دستگاه با استفاده از امواج امن مادون قرمز اطلاعات میلیون ها نقطه از بدن او را ثبت کند. در پایان نیز با استفاده از این اطلاعات پارامترهای مختلف بدن همچون سایز دور کمر، وزن، قد، درصد چربی و حجم و ابعاد محیطی بخش های مختلف محاسبه می شود. این فناوری روشی دقیق برای مشاهده تغییرات اندام های مختلف بدن در طول زمان است. به کمک این دستگاه شاخص توده بدن نیز محاسبه می شود.

 

همچنین دستگاه در حوزه پزشکی تا باشگاه های بدنسازی کاربرد دارد. البته نمونه امریکایی آن نیز در بازار وجود دارد اما این استارتاپ با حضور مهندسان ایرانی از نرم افزار تا سخت افزار دستگاه را در ایران ساخته اند. منوهای این دستگاه فارسی است و خریدار می تواند هر گونه تغییرات و شخصی سازی مد نظر خود را انجام دهد.

 

البته از مزیت های دستگاه استفاده از امواج مادون قرمز است که هیچ آسیبی را برای فرد به همراه ندارد. همچنین دقت بالای اندازه گیری آن نیز مهم است که درصد چربی با دقت 4 درصد و قسمت های مختلف بدن با دقت 5 میلی متر اندازه گیری می شود. 

این استارتاپ قرار است در دوره های پیش شتابدهی که مرکز راهبردی فناوری های همگرا معاونت علمی برگزار می کند شرکت کند. در این دوره ها استارتاپ ها با قوانین بازار و توسعه محصولات خود در آن آشنا می شوند.

 

پایان پیام/25

  • گروه خبری : اخبار,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی
  • کد خبر : 43268
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت