جهش تولید
امروز : شنبه ٢١ تير ١٣٩٩

اخبار > برگزیدگان پنجمین دوره «جایزه علامه طباطبایی» تقدیر شدند/ ستاری: دانشگاهیان سرآغاز جهش زیست‌بوم نوآوری و رونق اقتصاد دانش‌بنیان هستند/ "ایران اکنون در رسیدن به جایگاه توسعه‌مندترین کشورهای دنیا توانمند است"

صفحه اصلی > اخبار > مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی 


چاپ

برگزیدگان پنجمین دوره «جایزه علامه طباطبایی» تقدیر شدند/ ستاری: دانشگاهیان سرآغاز جهش زیست‌بوم نوآوری و رونق اقتصاد دانش‌بنیان هستند/ "ایران اکنون در رسیدن به جایگاه توسعه‌مندترین کشورهای دنیا توانمند است"

پنجمین دوره جایزه علامه طباطبایی و نخستین دوره جایزه سرآمدان ادبی و قرآنی با حضور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری و جمعی از استادان دانشگاهی برجسته کشورمان برگزار شد.

 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مراسم پنجمین دوره اعطای جایزۀ مرحوم علامه طباطبایی(ره) و اولین دورۀ اعطای جایزۀ برگزیدگان آئین‌نامه‌های ادبی و قرآنی بنیاد ملی نخبگان با حضور سورنا ستاری؛ معاون علمی‌و‌فناوری ریاست‌جمهوری و رئیس بنیاد نخبگان، قائم‌مقام و معاونان و مشاوران بنیاد ملی نخبگان و جمعی از نخبگان و مفاخر کشور برگزار شد.

در این مراسم، سورنا ستاری؛ معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان ضمن بیان اینکه برای معرفی دوباره کشورمان به عنوان مهد علم و نوآوری، باید بار دیگر، ارزش نوآوری نیروی انسانی را مغتنم شماریم، گفت: می‌توانیم به مسیرمان تحول بخشیم و پایه اقتصادمان را بار دیگر بر نوآوری نیروی انسانی متکی کنیم اگر قدر و جایگاه نیروی انسانی دوباره احیا شود و خلاقیت، قیمت خود را باز ‌یابد، جامعه نیز دستخوش تحولی شگرف خواهد شد و ایران دوباره جایگاه رفیع خود در توسعه و پیشرفت بازخواهد یافت.

«محمود سعادت فومنی قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان در آیین تقدیر از برگزیدگان پنجمین دوره جایزه علامه طباطبایی»

دانشگاه‌ها؛ منشأ تحول‌آفرینی و تغییر رویکرد جامعه

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری توانمندی کشورمان در حوزه نیروی انسانی را سرمایه‌ای ارزشمند برشمرد و ادامه داد: ایران به گواه تازه‌ترین گزارش شاخص‌های جهانی نوآوری جزو برترین‌ها در شاخص نیروی انسانی است و رتبه‌های تک‌رقمی ایران در تولید علم نیز نشان از توانمندی کشورمان در جای گرفتن میان برترین و توسعه‌یافته‌ترین کشورها دارد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، دانشگاه‌ها را منشأ تحول‌آفرینی و تغییر رویکرد جامعه در راستای ایجاد زیست‌بوم دانش‌بنیان دانست و گفت: سایه اقتصاد منبع‌محور و درآمد حاصل از خام‌فروشی، باعث شده میان دانشگاه‌های ما، صنعت و جامعه، ارتباط نظام‌مند شکل نگیرد در حالی که همزبانی و هماهنگی رکن اصلی توسعه پایدار به شمار می‌رود.

گذار از اقتصاد نفت‌محور و خام‌فروشی

ستاری، ظهور کارخانه‌هایی را که با نوآوری سنخیتی نداشتند و با دانشگاه به مثابه بازوی کارآمد توسعه بی ارتباط بودند، ماحصل اندیشه خام‌فروش و نفت‌محور دانست و گفت: با ورود برخی صنایع به کشور، کارخانه‌هایی با نیات خیر ایجاد شد که اگرچه سودای پیشرفت و اشتغال در سر داشتند، اما به توفیق دست نیافتند، چراکه با زیست‌بوم کشور و توانمندی‌های تحصیل‌کردگان جامعه سازگاری نداشتند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: اگرچه در هیچ دوره‌ای از تاریخ کشورمان، به اندازه امروز در آموزش و پژوهش هزینه نکردیم، اما در معرفی دانشمندان برجسته‌ای چون فارابی، ابن سینا، ابن‌هیثم و دیگرانی‌ که ایران را به نامشان می‌شناسند، هنور به توفیق قابل توجهی دست نیافتیم. این معضل برمی‌گردد به سایه ای که نفت بر اقتصادمان انداخت و خود را بر تمامی عرصه‌ها از جمله، آموزش و فرهنگ مسلط ساخت.

وی با بیان این‌که استادان دانشگاه، نخبگان جامعه و استعدادهای برتر جوان و خلاق می توانند این روند را متحول ‌کنند و سرآغاز رونق زیست‌بوم نوآوری و رونق اقتصاد دانش‌بنیان ‌شوند، ادامه داد: دانشگاه باید محور و سرآغاز مهم‌ترین تحولات جامعه باشد و توسعه پایدار باید از سرچشمه‌ای به نام دانشگاه نشأت بگیرد.

ستاری در ادامه بر شکل‌ گرفتن نهضت اقتصاد دانش‌بنیان به کمک دانشگاه‌ها تأکید کرد و گفت: جریان تازه‌ای که در اقتصاد  کشور در حال شکل‌گیری و مبنایش نوآوری است، به خوبی از سوی اساتید مورد استقبال قرارگرفته و این موضوع متکی بر روح مقدسی است که در کالبد دانشگاه ها جریان دارد، دانشگاه‌ها امروز به سمت و سویی حرکت می کنند که سبب ساز حل مشکلات جامعه باشد.

دانشگاه نخبه‌پرور سرآغاز تحول جامعه است

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، کارآمدی و اثرمندی را مهم‌ترین بارزه نخبه واقعی دانست و گفت:  وظیفه نخبگان و دانشگاهیان حل مشکلات جامعه به واسطه نوآوری است و نخبه با خلاقیت خود، جامعه را به سوی پیشرفت حرکت می دهد و جامعه نیز موظف است با حمایت از نخبگان مسیر را برای فعالیت نخبگانی هموار می کند.

ستاری ادامه داد: نوآوری، مهم ترین و ارزشمندترین دارایی انسان و موهبتی ارزنده از سوی خداوند است که محدودیت و پایانی ندارد؛ جایزه علامه طباطبایی نیز در راستای ارج نهادن به اثرمندی و نوآوری افراد خلاق و فرهیخته ای که با نوآوری‌ها و تلاش‌هایشان، جامعه را به سوی پیشرفت و گذار از مشکلات هدایت کرده اند، اعطا می شود.

«دکتر مهدی بلالی مود عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و پدر سم‌شناسی ایران از برگزیدگان پنجمین دوره جایزه علمی مرحوم علامه طباطبایی»

رییس‌ ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش‌بنیان در پایان از لزوم آگاهی‌بخشی به جامعه درخصوص زیست‌بوم نوآوری و نقش نخبگان به عنوان سکه‌های رایج این روزهای جهان گفت و ادامه داد: حمایت‌های معاونت علمی و فناوری و بنیاد ملی نخبگان نیز در راستای فرهنگ‌سازی و ایجاد زیست‌بومی مساعد برای بروز و شکوفا شدن نوآوری‌ها است. جایزه بین‌المللی «مصطفی» نیز همین هدف را دنبال می‌کند تا به نوآوری نیروی انسانی ارج نهد و توجه جامعه جهانی را به نوآوری‌های جهان اسلام، معطوف کند.

«آریا الستی معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان در پنجمین دوره جایزه علامه طباطبایی»

برگزیدگان پنجمین دوره جایزه مرحوم علامه طباطبایی ویژه استادان ممتاز و پژوهشگران برجسته کشور و نخستین دورۀ اعطای جایزۀ برگزیدگان آئین‌نامه‌های ادبی و قرآنی به همت بنیاد ملی نخبگان تجلیل شدند.

برگزیدگان این دوره از جایزه عبارتند از:

محمد اخوان؛ عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف
تقی اخوان نیاکی؛ عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف
عباس افشار؛ عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران
مهدی بلالی مود؛ عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد
مسلم بهادری؛ عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران
محمد حسین حلیمی؛ عضو هیات علمی دانشگاه تهران
حسن دانایی‌فرد؛ عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس
مسعود درخشان؛ عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی
علی دلاور؛ عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبائی
پرویز دوامی؛ عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف
عباسعلی زالی؛ عضو هیات علمی دانشگاه تهران
محمدرضا زالی؛ عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
گئورک قره‌پتیان؛ عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر
محمد صال مصلحیان؛ عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس
ایرج نوروزیان؛ عضو هیات علمی دانشگاه تهران
عیسی یاوری؛ عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس
ضیاالدین بنی‌هاشمی؛ عضو هیات علمی دانشگاه شیراز
عباس ادیب؛ عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
همچنین در نخستین دوره جایزه ادبی، هوشنگ مرادی کرمانی نویسنده و فرهاد حسن زاده کمال آبادی نویسنده به عنوان برگزیده بخش سرآمد ادبی انتخاب شدند؛ همچنین از هاشم سلطانی نژاد حافظ و قاری قرآن کریم به عنوان برگزیده بخش قرآنی، تقدیر شد.

«تقدیر از استادان برجسته دانشگاهی برگزیده پنجمین دوره جایزه علمی مرحوم علامه طباطبایی با حضور سورنا ستاری؛ رئیس بنیاد ملی نخبگان، محمود سعادت‌فومنی؛ قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان، معاونان و مشاوران بنیاد»

پایان پیام/24


اخبار مرتبط:

پدر سم‌شناسی ایران: لزوم توجه نخبگان و دانشگاهیان به نیازهای واقعی کشور

برگزیدگان پنجمین دوره جایزۀ علامه طباطبایی(ره) و اولین دورۀ آئین‌نامه‌های ادبی و قرآنی معرفی شدند

مشارکت با مراکز علمی جهان از نیازهای اساسی کشور استشخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت